Městská zeleň v rukou studentů z celého světa

Mezinárodní letní škola o integraci konceptu ekosystémových služeb do územního plánování měst proběhla na UJEP ve dnech 17. – 21. června. Sjeli se k nám studenti z celého světa. Seznamovali se s konkrétními metodami mapování a hodnocení ekosystémových služeb.

Letní škola probíhala v režii dvou fakult – Fakulty sociálně ekonomické a Přírodovědecké fakulty. Cílem celotýdenních aktivit bylo seznámit studenty s vybranými metodami mapování a hodnocení ekosystémových služeb a vč. jejich aplikace v konkrétním modelovém území.

Hlavní organizátor Letní školy a řešitel projektu BIDELIN Jiří Louda prozradil, že se jednalo o první letní školu tohoto typu – přihláška byla otevřena všem studentům vysokých škol z celého světa bez ohledu na studovaný obor. Zájem byl vysoký (40 studentů), do konečného výběru se dostalo 17 studentů reprezentujících 10 zemí světa (Alžír, Bulharsko, Čína, Česko, Maďarsko, Německo, Rusko Španělsko, Švýcarsko, Turecko).

Součástí kurzu byly nejen teoretické přednášky od renomovaných evropských odborníků (mj. Dr. Daria Sikorska z Warsaw University of Life Sciences, Dr. Olaf Bastian z městského úřadu v Drážďanech, doc. Pavel Raška z katedry geografie přírodovědecké fakulty UJEP, nebo Dr. Karsten Grunewald z Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung v Drážďanech) ale také praktické aktivity. Studenti zmapovali zeleň ve čtyřech vybraných lokalitách v Ústí nad Labem, po té získaná data analyzovali a navrhovali možná opatření na zlepšení současné situace.

V rámci Letní školy studenti pracovali s metodami pro sběr, kvantifikaci a hodnocení ekosystémových služeb, které ústečtí akademici vyvíjeli v projektu BIDELIN společně s německými partnery. Studenti pracovali celý týden 4-5 členných mezinárodních týmech a, podle slov Jiřího Loudy, atmosféra mezi studenty byla výborná, ale zároveň velmi pracovní.

Organizátoři do budoucna uvažují o formátu bienále, pravidelně se opakující letní školy každé dva roky. Konkrétní zaměření se může podle Jiřího Loudy mírně lišit, vždy ale půjde o vztah člověka a přírody kolem něj z pohledu různých vědeckých disciplín – příroda ve městech, horské oblasti a lesy nebo voda kolem nás.

Celá akce proběhla v rámci projektu BIDELIN – Hodnoty ekosystémových služeb, biodiverzity a zeleno‑modré infrastruktury ve městech na příkladu Drážďan, Liberce a Děčína, financovaného z prostředků Evropské Unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj, který je na univerzitě řešen od roku 2017. Letní škola volně navazuje na tradici česko-německých mimosemestrálních kurzů zaměřených na téma ekosystémových služeb, které UJEP ve spolupráci s Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung v Drážďanech a Anhalt University of Applied Sciences v Bernburgu.

Reportáž Českého rozhlasu a doprovodné video:
https://www.facebook.com/FSE.UJEP/videos/357806991548461/