Další úspěch v COST Action na FSE UJEP

Univerzita se zapojila do projektu COST Action „Public value capture of increasing property values“, neboli „Zachycení renty ze zvyšujících se hodnot nemovitostí“. Je to už druhý projekt FSE  ve schématu COST The European Cooperation in Science and Technology, které spadá pod excelentní evropský výzkum Horizon 2020, ale zaměřuje se především na podporu mezinárodní spolupráce ve výzkumu napříč celou Evropou.

Univerzita J. E. Purkyně se tímto krokem stává součástí stálé celoevropské sítě odborníků na efektivní správu půdy, která umožní výměnu znalostí týkajících se nástrojů pro zachycení renty a může tak přispět k zavedení obdobných nástrojů v České republice. Dr. Eliška Vejchodská z Fakulty sociálně ekonomické, která je koordinátorkou aktivit za UJEP uvádí: „Svým zapojením se akademická komunita UJEP bude podílet na celoevropském výzkumu inovativních přístupů k financování veřejné infrastruktury.“

Podstata projektu: V západních zemích Evropy je trendem získávat finance na poskytování veřejné infrastruktury, jako jsou silnice, nové železniční stanice, parky apod., nebo třeba sociálního bydlení ve městech, z rostoucí hodnoty pozemků včetně pozemků v soukromém vlastnictví. V situaci, kdy česká města mají nedostatek finančních zdrojů a v dlouhodobějším výhledu nebudou získávat na své projekty ani finance z evropských fondů, se toto téma stává velmi aktuální i v českých podmínkách. Různými přístupy jsou západní města schopna zachytit část renty ze zvyšujících se hodnot pozemků a financovat z toho své potřeby. Tento postup nejen že umožňuje městům finančně pokrývat investice, které by si jinak nemohly dovolit, ale také úspěšně snižuje míru spekulací s půdou i korupční rizika spojená s novou výstavbou.

Projektu se účastní zástupci z více jak třiceti zemí Evropy a běží od dubna 2018 až do srpna 2022.

„Pro UJEP je nepochybně přínosem navázání užší mezinárodní vědecké spolupráce v dané oblasti. Pro Ústecký kraj i další kraje v ČR budou k dispozici zajímavé výsledky výzkumu, které mohou změnit zvyk platit za krásu veřejných prostranství nebo dostupné sociální bydlení výhradně z daňových příjmů obcí nebo dotací. Ze zvyšující se hodnoty nemovitostí totiž mohou profitovat všichni, nejen jejich vlastníci,“ říká Eliška Vejchodská.

Vedle  projektu „Zachycení renty ze zvyšujících se hodnot nemovitostí“ se FSE UJEP účastní další aktivity COST Action, a to je Natural Flood Retention on Private Land (LAND4FLOOD). Jeho předmětem je realizace přírodě blízkých retenčních opatření v území, které je „zatíženo“ komplikovanými majetkovými vztahy a kompetencemi mnoha orgánů veřejné správy. Zde zastává FSE UJEP administrátorskou pozici – projekt vede doc. Lenka Slavíková, která dodává: „Je skvělé, že i lidé působící mimo česká vědecká centra mohou uspět, pokud chtějí, a mají příležitost koordinovat výzkum v celé Evropě.“

Proč COST Action stojí za to? Video.