Boj se suchem a hospodaření s vodou se po letošním létě dostaly do popředí zájmu veřejnosti. Naši vědci se však problému intenzívně věnují již několikátým rokem. Můžeme se s nimi potkat i ve zpravodajství ČT, nebo v n ěkolika mezinárodních projektech.
Vysoce aktuální téma horkého a suchého léta obrátila pozornost na rozmanité aktivity odborníků, kteří problematiku studují již po několik let. Mezi velice aktivní a produktivní se řadí odborníci z FSE, kteří jsou zapojeni do několika probíhajících projektů (spadajících do výzkumné oblasti SMART), se společným jmenovatelem, a to ekologická opatření, jež mají přispívat ke zvyšování kvality života lidí a jejich ekonomické vyhodnocování.
Problematika hospodaření s vodou v souvislosti s životem v sídlech lidí spadá do oblasti tzv. ekosystémových služeb. Ty řeší význam životního prostředí pro lidskou společnost. Tento přístup usiluje o identifikaci užitků plynoucí z biologické rozmanitosti ekosystémů a o zohlednění těchto užitků v rozhodovacích procesech v tržním hospodářství.
Ideální představa o kompozici Zelené infrastruktury ze strany Evropské komise.
Zdroj: Evropská komise, 2013. Building a Green Infrastructure for Europe
Často se dotýkáme pojmů zelená a modrá infrastruktura, která je součástí řešení výše zmíněných problémů. Vysvětlení, co to přesně znamená a jak je to s ekosystémovými službami podal Jan Macháč a je k nalezení ve VIDEU Studio ČT24 Z 5. prosince 2018, začátek je v čase 1:18:28.
Jan Macháč Zdroj: http://www.e-academia.eu/cz/
Další reportáže v České televizi s našimi kolegy
Komentář Jana Macháče v pořadu Události v regionech ke koupi akcií Pražských vodovodů a kanalizací od francouzské společnosti Veolia (20. 9. 2018)
Vystoupení v Událostech ČT Jiřího Loudy, kde hovořil o opatřeních, která mohou pomoci zadržet vodu a zmírnit vysoké teploty ve městech a o jejich společenských užitcích. Komunitní zahrada Vidimova, park uprostřed sídliště v Brně nebo zelené střechy. To jsou příklady adaptačních opatření, která mohou pomoci reagovat na změnu klimatu. (29. 8. 2018)
Jan Macháč o suchu v krajině v pořadu ČT24 (20. 6. 2017):
Mezinárodní projekty
Mezi projekty, které se věnují zelené a modré infrastruktuře, se řadí například:
- LAND4FLOOD
- Rozvoj metod ekonomického hodnocení zelené a modré infrastruktury v lidských sídlech
- STRIMAII: Sasko-český management povodňových rizik II
- BIDELIN
Publikace
Publikace Ekonomické hodnocení přírodě blízkých adaptačních opatření ve městech: Výsledky případových studií realizovaných opatření v ČR od Jana Macháče, Lenky Dubové, Jirky Loudy a Aleny Vackové. Po přečtení doporučujte dále, třeba svým starostům!
Cílem publikace je poukázat na společenskou přínosnost zelené a modré infrastruktury ve městech a tím nepřímo podpořit tato opatření při rozhodování o jejich realizaci. Tento dokument přináší výsledky z 16 realizovaných opatření z celé České republiky, na kterých byly kvalitativně i kvantitativně hodnoceny náklady a užitky jednotlivých opatření. Pro hodnocení opatření byl využit koncept ekosystémových služeb a řada ekonomických metod včetně analýzy nákladů a užitků (CBA).
Zdroj: Ekonomické hodnocení přírodě blízkých adaptačních opatření ve městech: Výsledky případových studií realizovaných opatření v ČR (2018)
Mezi UŽITKY, s nimiž hodnocení opatření pracuje patří regulace kvality ovzduší, regulace teploty a mkroklimatu, zvyšování kvality vody, protihluková funce, produkce biomasy, nárůst hodnoty nemovitostí atd.
UKÁZKA Z PUBLIKACE:
Na cestě k úspěšné adaptaci měst
Nutnost adaptace měst na změnu klimatu je nevyhnutelná, neboť rizika a projevy této změny jsou ve formě tepelných ostrovů, nedostatku vody nebo naopak záplav stále více znatelné a mají negativní dopad jak na blahobyt obyvatel, tak na zdraví. K adaptaci je potřeba přistupovat komplexně. Vedle ekonomického argumentu založeného na peněžním ocenění nákladů a užitků přírodě blízkých opatření je nutné se zabývat i institucionálním nastavením a politickou prosaditelností daných opatření. Komplexního řešení je možné docílit prostřednictvím několika kroků. Prvním z nich je provedení analýzy zranitelnosti města, která v sobě skloubí jak samotné dopady klimatické změny, tak i například rozložení obyvatel a jejich demografii. Následně navržená opatření by měla cílit na řešení nejvýznamnějších problémů, které město ve vztahu ke klimatické změně postihují, nebo se s nimi město bude potýkat na základě predikce projevů klimatické změny. Nezbytné je vzít v potaz i demografický vývoj. Výsledky studie zranitelnosti jsou součástí adaptační strategie.