Jak na vytváření a rozvoj doktorských programů? Jedním osvědčeným nástrojem jsou stáže na renomovaných pracovištích. Pracovníci FŽP a PŘF projeli několik zahraničních univerzit, aby načerpali inspiraci ve smyslu odbornosti ale i organizace doktorských studií a připravili programy s co největším potenciálem.
Na jaře a na podzim roku 2018 pod hlavičkou evropského projektu STUVIN (Studium, výzkum a inovace – rozvoj přírodovědných a technických doktorských programů na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_018/0002735) vyjelo 8 akademických a výzkumných pracovníků na krátkodobé stáže po evropských a amerických univerzitách a institutech s cílem poznat systém doktorských studií na renomovaných pracovištích, zaměřením odpovídajícím připravovaným doktorským programům.
Účastníci měli možnost poznat prostředí jednotlivých pracovišť, projít laboratoře, diskutovat problematiku postgraduálu s akademickými pracovníky i se studenty. Získali širokou paletu poznatků o přístupu k samotnému výzkumu ale také o organizaci studia samotného, což poslouží jednak fakultám jako možná východiska pro vlastní práci, ale také přispěje k personálnímu rozvoji zúčastněných.
Mezi navštívené instituce patří:
- The University of Nottingham – Faculty of Science School of Biosciences. Division of Agricultural and Environmental Sciences Gateaway Building (Sutton Bonington, Velká Británie)
- Leibniz-Institut für Festkörper-und Werkstoffforschung (Dresden, Německo)
- Polytechnique Montréal (Montreal, Kanada)
- Universidad Autonóma de Madrid (Madrid, Španělsko)
- Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta (Praha, ČR)
- Kansas State University (Manhattan, USA)
- University of Tennessee (Knoxville, USA)
- The University of Iceland (Reykjavík, Island)
KDO – KDE – CO
- Eliška Wildová se na The University of Nottingham zabývala mj. rekultivačními a revitalizačními procesy.
- Monika Benkocká na Leibniz-Institut pro výzkum pevných látek a materiálů zabývala moderními trendy v aplikované fyzice (např. ultrarychlé zahřívání kovových skel).
- Jindřich Matoušek na Polytechnice v Montrealu navštívil Katedru inženýrské fyziky (vedenou prof. Ludvíkem Martinů), kde mimo jiné navštívil laboratoře u urychlovače částic.
- Jakub Perner se na katedře aplikované fyziky na Madridské univerzitě setkal s odborníky v oblasti využití luminiscenčních nanočástic a seznámil se s některými technikami.
- Na pražském matfyzu Univerzity Karlovy se Petr Ryšánek zabýval studiem nanovlákenných textilií a dendrimerních komplexů.
- Valentina Pidlisnyuk navštívila Kansas State University, kde se setkala s mnoha kolegy z oboru „biobased technology“ se zaměřením na fytotechnologie.
- Richard Pokorný se na islandské University of Iceland zabýval geologií a geodetickým zaměřováním.
- Josef Trögl navštívil ve Spojených státech amerických univerzity dvě, a to Kansas State University a Center for Environmental Biotechnology University of Tennessee, kde se věnoval mj. fytoremediacím, environmentálním fytotechnologiím a biosenzorům.
Všechny stáže mají společné to, že jejich účastníci se dozvěděli cenné informace o organizaci doktorských studií a jejich odborném zaměření. Poznatky se dají shrnout do několika bodů:
- Odborné zaměření doktorských programů
- Náplň jednotlivých předmětů v programech
- Specifika výzkumu v místních podmínkách
- Využívané odborné metody v místních pracovištích
- Princip hodnocení doktorandů
- Povinnosti doktorandů
- Organizace aktivit doktorandů
- Zapojování zahraničních doktorandů do výzkumu
Poznatky účastníků stáží jsou zapracovány na úrovni fakult v rámci projektu STUVIN, jehož náplní je příprava akreditace dvou nových (Obnova krajiny na FŽP a Aplikovaná fyzika materiálů na PřF) a inovace a rozšíření dvou stávajících doktorských programů (po inovaci názvy Environmentální chemie a technologie na FŽP a Aplikované nanotechnologie na PřF) včetně studijních opor. Spolu s pracovníky naší univerzity se na odborné přípravě akreditací podílí Ústav anorganické chemie, Ústav jaderné fyziky, Ústav výzkumu globální změny.
Vedle inspirace tím, co v zahraničí funguje, je ohromným přínosem těchto stáží budování vztahů s kolegy ze zahraničních pracovišť, které často vyústí v další společnou práci a úspěšný vývoj kariéry našich kolegů z UJEP.