Jak se střední Evropa vypořádá s novými cíli a politikami v oblasti energetiky upínající se k roku 2030? Zimní balíček 2016, který vydala Evropská komise, znamená jasný posun k čisté energetice. Vyvstává ovšem mnoho otázek, jak se s těmito novými cíli vypořádat. Je to pro nás tedy výzva nebo spíše příležitost? Právě na tyto otázky se snažili najít odpovědi přední čeští i zahraniční experti na ekonomiku a politiku energetiky v rámci konference „Energy efficiency policies toward 2030 – opportunities and challenges for Central Europe“. Konferenci organizovala Česko-rakouská expertní skupina pro energetiku (CZ-AT EEG) ve spolupráci s Institutem pro ekonomickou a ekologickou politiku (FSE UJEP), ČVUT v Praze, Technickou univerzitou ve Vídni a organizací SEVEn, The Energy Efficiency Center.
Akce se zúčastnilo více než 50 odborníků z ČR, Rakouska, Slovenska, Švýcarska a Maďarska, proběhla 26. 11. 2018 v Praze. „Ukázalo se, že konference byla skvělou příležitostí pro živou diskusi o aktuálních trendech v energetice mezi zástupci akademické sféry, tuzemských i zahraničních ministerstev, bankovního sektoru, energetických firem i neziskových organizací“ dodává jeden z hlavních organizátorů konference a tajemník CZ-AT EEG, Dr. Jiří Louda z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku (FSE UJEP).
Konferenci zahájili prof. Jaroslav Knápek z ČVUT v Praze, rada-velvyslanec rakouské ambasády v Praze Georg Zehetner a prof. Reinhard Haas z Technické univerzity ve Vídni. V následujících čtyřech sekcích vystoupila celá řada významných odborníků na dané téma.
První sekce byla zaměřená na otázky energetické politiky ve vztahu k evropským cílům v rámci energetické efektivnosti a nabídla přítomným možnost porovnat přístupy k naplňování těchto cílů z pohledu tří zemí. Vedle zvláštního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky, Güntera Pauritsche (ředitele centra energetické ekonomiky Rakouské energetické agentury) nebo Petera Drotára (hlavního státního rádce v oblasti energetiky slovenského ministerstva hospodářství), vystoupil rovněž Pavel Zámyslický z MŽP ČR a Ján Čiampor z MPO.
V rámci druhé sekce vystoupil mj. pan velvyslanec a ředitel pro mezinárodní energetické vztahy Švýcarského federálního energetického úřad Jean-Christophe Füeg, který přiblížil Švýcarskou energetickou strategii do roku 2050 s mnoha novými prvky a inovativními koncepty, které mohou být inspirací pro ČR. Dalšími přednášejícími byli např. Petr Gross z Českomoravské záruční a rozvojové banky, a.s. s příspěvkem týkajícím se budoucnosti energetické účinnosti s finančními instrumenty nebo Hana Slavíčková z Ministerstva financí ČR, která hovořila o financování energetické účinnosti z pohledu státního rozpočtu.
Odpolední dvě sekce nabídly tematicky úžeji zaměřené příspěvky. Příspěvek o dekarbonizaci prezentoval Johannes Fechner z rakouské společnosti 17&4 Organisationsberatung. Jiří Karásek ze společnosti SEVEn představil implementaci budov s téměř nulovou spotřebou energie v podmínkách ČR. V poslední sekci, která byla zaměřená na energetickou efektivnost v dopravě, vystoupila mj. Amela Ajanovic z Technické univerzity ve Vídni, Dita Eyblová z Ministerstva dopravy ČR s příspěvkem o udržitelné městské dopravě v českých městech nebo paní Hana Brůhová-Foltýnová, reprezentující FSE UJEP a město Litoměřice.
„Jsme rádi, že se nám podařila zorganizovat konference, na které vystoupili opravdové špičky ve svém oboru z mnoha zemí střední Evropy. Téma energetické účinnosti má významné dopady nejen v oblasti ekonomiky, ale také v oblasti životního prostředí. A právě sdílení zkušeností mezi odborníky z různých zemí muže přinést nová inovativní řešení. Rozhodně plánujeme na tuto konferenci v příštím roce navázat.“ Uzavřel Jiří Louda.
Česko-rakouská expertní skupina pro energetiku (CZ-AT EEG) vznikla na základě dohody českého ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody a rakouského ministra pro zemědělství, lesní hospodářství, životní prostředí a vodní hospodářství Wilhelma Molterera v roce 2002 v reakci na tzv. Protokol z Melku (Protokol z jednání mezi českou a rakouskou vládou, vedených mezi předsedou vlády Zemanem a spolkovým kancléřem Schüsselem za účasti komisaře Verheugena). Posláním skupiny je podpora veřejné diskuse v širším okruhu především českých a rakouských odborníků k otázkám vztahu energie, životního prostředí, ekonomiky a společnosti. Proto skupina každoročně organizuje konferenci, která je určena především odborné veřejnosti z řad veřejné správy a akademické sféry.
Příspěvky z konferencí je možné si stáhnout na webu www.energy-europe.org.