Konference Biomasa, bioplyn a energetika 2018 zaměřené na legislativu, ekonomiku a technologie v oblasti energetického využití biomasy a nakládání s biologicky rozložitelnými odpady se v listopadu zúčastnil kolega z FŽP. Konference propojuje odbornou veřejnost s institucemi a firmami.
Konferenci již několik let pořádá sdružení BIOM. Jde o profesní spolek, který usiluje o „podporu rozvoje a propagace využití biomasy jako obnovitelné suroviny, rozvoj fytoenergetiky, kompostárenství a využití bioplynu a ostatních biopaliv v České republice“. Toto zaměření úzce souvisí s projekty které jsou realizovány na FŽP týkající se fytoremediací (rostlina ukotví těžký kov v půdě a část natáhne do kořenového systému, nadzemní část rostliny zůstává čistá a lze ji využít jako biomasu, viz rozhovor D. Nebeské v Českém rozhlasu).
Z reportu J. Černého (FŽP, FSE):
První den konference byly programu příspěvky zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Energetického regulačního úřadu, Komory OZE, Českého plynárenského svazu, Ministerstva zemědělství, Lesů ČR, Asociace elektromobilového průmyslu a několika firem, viz program akce.
Řešila se především legislativa a její chystané změny s ohledem na EU a plánované cíle zastoupení OZE ve spotřebě. Předpokládá se přesun kbiometanu u starších stanic, které budou potřebovat rekonstrukce a nemají již odpovídající podporu, nebo jsou v režimu překompenzace. Částečně se představili „komerční“ členové BIOM.
Druhý den proběhla exkurze na Rakouskou bioplynku, která je specifická tím, že vyrábí pouze bioplyn (cca 120 m3 za hodinu. Složení cca 50% metan, 49% CO2 a zbytek směs). Ten přímo na místě „prodává“ Rakouské firmě AG (něco jako naše Innogy), která ve vlastním zařízení (Aminová pračka) dočišťuje plyn na 99,9% metanu, tj. zemní plyn a rovnou jej pumpuje do nízkotlaké distribuční sítě.
Jan Černý pracuje na fakultách FŽP a FSE, konkrétně na FSE se zabývá legislativou v pěstování energetických plodin, především Miscanthus x. giganteus.