Naši kolegové načerpali nové zkušenosti z implementace konceptu smart city a nové poznatky o problémech při digitalizaci veřejné správy. V listopadu se zúčastnili akce 6th Informed Cities Forum ve Vídni.
Smyslem konference Opening up the smart city, Open governance, data and people bylo prozkoumat, jak digitální nástroje/platformy mění řízení našich měst. Vycházejí z projektu „smarticipate“ a vídeňského inkluzívního chytrého města. Program kriticky zkoumal tuto transformaci z pohledu různých zúčastněných stran. Akce se konala 7. a 8. listopadu v „Nordbahnhalle“, které bylo starým skladištním prostorem, který byl upraven pro konferenci (něco jako armaturka v Ústí nad Labem).
Iniciativa Informed cities se zabývá přemostěním mezer mezi výzkumem, politikou a aktivitami v udržitelném rozvoji sídel na lokální úrovni. Iniciativa vytváří prostor, kde se potkávají snílci, myslitelé a lidé činu, kteří chtějí společně vytvářet budoucnost evropských měst.
Konference poskytla mnoho zajímavých podnětů, přehled témat je ve druhé části tohoto příspěvku.
Kolegy s FSE především překvapilo, že rakouští sousedé řeší velmi podobné problémy, jako my zde v Ústí. Příkladem může být zmíněná participace obyvatel. Byla prezentována aplikace, ale tvůrci nedokázali vymyslet, jak „přimět“ širokou veřejnost, aby participovala. Nápad pořádat tuto konferenci ve starém skladišti, jehož interiér byl zrenovován, byl významnou inspirací. Ukazuje to na jednu z možností, jak využívat staré průmyslové areály, což je velké téma i pro naše město, konkrétně např. pro ústeckou armaturku.
Z programu konference
Digital tools and cities: genuine transformation or facade
- Stefaan Verhulst uvedl do problematiky digital governance tools, která se stává stále populárnější ve vylepšení plánování a participace obyvatel.
- Některé lokální vlády jsou “skeptické” k open data, kdy jedním z důvodů je monopol na informace a z toho plynoucí profit, důležité je změnit “vládní myšlení”.
Can civic tech save democracy?
- Borja Prieto představil problematiku rozhodování mezi autoritami a obyvateli na svém příkladu ve Španělsku, kde se postavilo letiště za 30 mil. EUR a nikdy tam nepřistálo žádné letadlo – nebylo by účinnější tyto peníze uložit do nějakého fondu a zeptat se lidí, co potřebují?
Diskusní části akce
Diskusní části programu se věnovaly především zkušenostem s ICT. Jednotlivé debaty pod jmény:
The floor is yours: crowd.-sources open space! (do jaké míry digitalizovat data? Nehrozí nebezpečí ze sharingu dat?)
Knowledge is the power (závažnost open data, kdo jich může využít a kdy jsou open data nebezpečná)
What if… citizens knew everything local government knows?
- Jan Peters-Anders představil projekt smarticipate https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=j4s2dugktso
- podstatou projektu je sdílení dat mezi lokální vládou/autoritami a obyvateli, pilotními městy byly Hamburg, Řím a Londýn
- projekt má několik částí, kde jednou z nich bylo zadávání stromů do mapy
- byla zde omezení, kde mohou stromy být a kde ne (např. 5 m od chodníků, 10 m od budovy atd.)
- poté se projekt/návrhy usazení stromů uložil a lidé mohli komentovat, jestli by takto zeleň uvítali či nikoli
- aplikace má daleko širší využití než pouze stromy, např. zastávky, osvětlení, přechody atd.
- NEDOSTATEK, kterého jsme si všimli – kdo bude motivovat lidi, aby si aplikaci stáhli a ve svém volném čase se jí věnovali? Nebyla nám poskytnuta přesná odpověď.
Účast na workshopech a naše poznatky
Activating vacant spaces (Libor Pacovský):
- workshop se zaměřením na využití dat, design procesu, ekonomické/legislativní bariéry v rámci dalšího využití veřejných (např. školy mimo výuku) a soukromých prostor/ propojení nabídky a poptávky
- Smart aplikace k tomuto účelu
Sharing responsibility for public space (Radek Soběhart):
- Workshop se zaměřil na využití a ochranu veřejného prostoru (public space), prohlídka probíhala v rámci centra Vídně, kde nás provázelo několik zaměstnanců magistrátu města Vídně a městské části Vídeň – centrum. Průvodci nám ukázali několik klíčových bodů, jak v centru řeší problematiku veřejného prostoru, neboť hlavní problém spočívá v tom, že veřejný prostor se zmenšuje, a to jak díky stále většímu množství turistů v centru, tak i přibývajícími obchody a další nabídkou pro turisty (občerstvení, kavárny atd.).
- Snahou je vytvořit minimální standardy pro udržení veřejného prostoru. Zatím hlavním prostředkem městské vyhlášky, v nichž jsou stanovena základní omezení (nic 2 m od okraje chodníku atd.), pravidla pro venkovní reklamy atd. Cílem je vytvořit místa, kde se budou lidé potkávat a trávit volný čas.
- Následná diskuse probíhala ve Staré radnici (Altes Rathaus), kde zaměstnanci radnice představili svůj projekt na digitalizaci veřejného prostoru. Město Vídeň zakoupilo auto, které má na sobě několik kamer, díky nimž snímají v různých formátech ulice města a ukládají je do databáze a vytvářejí různé mapové podklady pro budoucí plánování veřejného prostoru. Problémem je získané obrovské množstvé dat, nedostačující IT infrastruktura a nedostatek lidského personálu, který by uměl tato data efektivně vyhodnocovat.
Digital democracy for all (Lukáš Eršil):
- velký důraz je kladen na participaci obyvatel
- graffiti – na webu je zveřejněna zeď, na kterou mohou umělci malovat a zkrášlit tím své okolí, nejhezčí návrh vyhrává a může být zrealizován
- spolupráce se základní školou – velký důraz na individuální talent žáků (sport vs. kultura), stavba tělocvičny v podzemí, nadzemí využito pro solární elektrárny
- bytové domy – stavba extrémně úsporných domů, návratnost investice cca 10 let, solární panely, pro nájemníky v ceně nájmu share hybrid vehicles
- zakončeno brainstormingem na otázku, jak ještě více zvýšit kvalitu života díky digitalizaci – zapojení studentů pro vyhodnocování dat, dobrovolníci pro zkvalitnění života ve městě (španělský příklad)
Urban Innovation Vienna
Návštěva Vídně byla zakončena návštěvou Urban Innovation Vienna, které se věnuje:
- The Smart City Agency https://smartcity.wien.gv.at/site/en/
- Energy Center http://www.urbaninnovation.at/en/Energy-Center
- Future Cities http://www.urbaninnovation.at/en/Future-Cities
- 27 projektů – detaily o projektech na http://www.urbaninnovation.at/en/search/project
Autoři podkladů: Lukáš Eršil, Libor Pacovský, Radek Soběhart
Návštěva proběhla v rámci projektu Smart City – Smart Region – Smart Community.