Legenda Vernon Smith na UJEP

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii přijel na pozvání FSE UJEP. Na půdě univerzity v Ústí nad Labem přijal čestný doktorát, pokřtil nově vznikající laboratoř behaviorálních studií a poté vystoupil v Praze v rámci Prague Conference on Behavioral Sciences 2018.

Vernon L. Smith obdržel Nobelovu cenu za ekonomii v roce 2002 za „ustanovení laboratorních experimentů jako nástroje empirické ekonomické analýzy“. Laboratorní experimenty jsou nedílnou součástí behaviorální ekonomie, o jejíž rozvoj usiluje Fakulta sociálně ekonomická a je zakotvená v projektu Smart City – Smart Region – Smart Community, který v současnosti FSE s kolegy z dalších fakult řeší.

Návštěva Vernona Smithe na naší univerzitě začala přátelskou rozpravou se zástupci FSE a rektorátu univerzity, pokračovala křtem vznikající experimentální laboratoře behaviorálních studií v prostorách kampusu UJEP a vyvrcholila slavnostním ceremoniálem udělení titulu doctor honoris causa. Předání titulu následoval rozhovor mezi pány Smithem a Zíkou.

Z ceremoniálu byl pořízen videozáznam, který můžete shlédnout na tomto odkazu.

Více k tématu behaviorální ekonomie např. zde.

Lze také shlédnout přednášku o behaviorální ekonomii Vojtěcha Zíky, která proběhla 17. května na půdě UJEP ze záznamu v čase 0:11:00 – 1:04:00.

Experimentální laboratoř je popsána v rozhovoru s doktorandem FSE UJEP V. Zíkou, zároveň ředitelem Centra behaviorálních experimentů (CEBEX) v Praze, laboratoře podobné té, která se buduje na UJEP, který uveřejnil portál Refresher. Vznikající experimentální laboratoř pro behaviorální vědy bude svou kapacitou řadit k nejvýznamnějším v ČR.

SMART
SMART PROJEKTY